Real Life Word Problems

Work as a class to solve real-life word problems focusing on addition, subtraction, multiplication, division with decimals and fractions. Example:

dog food

  • Mom buys dog food in 10-pound bags. How many days will 1 bag of dog food last?
    1. If our dog eats 1/2 pound of dog food each day
    2. If our dog eats 1/3 pound of dog food each day
    3. If our dog eats 2/3 pound of dog food each day
    4. If our dog eats 1 ¼  pounds of dog food each day
  • How many pounds of dog food does she need to feed her dog for a week?
    1. If our dog eats 1/2 pound of dog food each day
    2. If our dog eats 1/3 pound of dog food each day
    3. If our dog eats 2/3 pound of dog food each day
    4. If our dog eats 1 ¼  pounds of dog food each day
  • The price of a 10-pound bag of dog food is 15 dollars. Find how much she spend each day to feed the dog, if:
    1. If our dog eats 1/2 pound of dog food each day
    2. If our dog eats 1/3 pound of dog food each day
    3. If our dog eats 2/3 pound of dog food each day
    4. If our dog eats 1 ¼  pounds of dog food each day

Remember: Always show your work and verify your answers.

HINT:

fracciones

Example: Divide 10 by 2/3

divfrac

If students write their own word problems they will learn how word problems are constructed, develop their reasoning skills, and make connections between math concepts and the real world.